Kendinizi tanıtır mısınız?

1993 yılında Ankara’da doğdum. 1 buçuk yaşında işitme kaybım olduğu çıkıyor. Ailem seslere tepki vermediğimi fark ediyor. Bir kulağımda %40 öbüründe %60 kadar kaybım olduğu teşhisi konuldu. Ve bunun üzerine 15 yaşında kadar işitme cihazı kullandım. Ben birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar devlet okullarında okudum. Hiç rehabilitasyon merkezinde durmamışım, duramamışım. Ve hiç rehabilitasyon eğitimi almadan kendi imkanlarımla ve ailemin desteğiyle gerek fizyolojik gerekse konuşma olsun hepsini söktüm diyebilirim. Eğitim hayatımı bazı küçük sıkıntılar olsa da istikrarlı bir şekilde sürdürdüm. Üniversite hayatımı özel sebeplerden dolayı yarım bırakmak zorunda kaldım. Ama şu anda yiyecek içecek sektöründeyim ve uzun zamandır çalışıyorum. 5-6 yıldır restoranlarda çalışıyordum, şu anda da Starbucks’tayım. Ve kahve uzmanlığına çok yakınım.

 

Rehabilitasyon süreci görmediniz, zorlandınız mı?

Tabii ki zorluklarım oldu. Aslında bu çok kolay olmadı. Hani derler ya “zorlanma olmazsa gelişme olmaz” diye. Tam da bu kalıpta yürüdüm. Şunu da söylemek isterim, işitme kaybı teşhisi koyulduktan sonra bir doktor demiş ki, “çocuğunuz rehabilitasyon merkezinden durmuyorsa siz aile olarak çok ilgileneceksiniz” demiş. Ben de çok hırslıydım. Liseye kadar hiç işitme kayıplı arkadaşım yoktu, bu yüzden konuşmam ilerledi. Kitap okumayı çok seven birisiydim, kitaplarımı sesli okurdum. Bir harfin sesini çıkaramıyorsam onu devamlı tekrar ederek öğrenirdim.

 

Koklear implant ameliyatı süreci sizin için nasıldı?

15 yaşımda kadar 3 tane cihaz değiştirdim. Ama işitme kaybım yine ilerlemeye devam etti. Kaliteli duymam çok düştü. Bu yüzden 15 yaşında koklear implant ameliyatı oldum.

Birazcık zor olsa da çok mutluydum. Zaten işin içinde olduğum için aynı zamanda da ailem çok dikkatli olduğu için şanslıydım. Doktorlarıma güvendiğim için çok sıkıntı yaşamadım. 15 yaşında kulaklarımda ani bir çınlama oldu. Acil olarak Hacettepe Üniversitesi’nde ameliyat oldum. Ameliyatım başarılı geçti ve kaliteli bir şekilde işitmemi sağlıyorum.

Ameliyattan bir gün öncesi hastanede yattım. İki buçuk gün hastanede yattım ve sonra taburcu oldum. Ameliyatım o kadar güzel geçmiş ki zaten estetikle kapatılmış. O zaman ilk cihazımı takmıştım ve doktorum Ahmet Aktaş cihaz ayarımı yaptı.

Sesi çok farklıydı, hiç unutmam! Hocamın ses ayarını yapmasını beklerken içim içimi yiyordu, nasıl bir ses gelecek diye. Öğrenciler var, ailem var. Doktorum bana arkamı dönmemi söyledi ve bir kâğıt aldı. Arkamdan kâğıdı hareket ettirdi. “Bu nasıl bir ses?” dedim. O kadar kaliteli bir ses gelmişti ki! O gün gerçekten ağladım. İmplantın farkı yadsınamaz.

 

Dönüm noktanız nedir?

Tabii ki ameliyat olmam! Çünkü bir insanın başarısı kaliteli işitmeden geçer. Duymazsak insanlarla anlaşamayız, anlamazsak işlerde başarılı olamayız. Duyma, anlama, algılama…

Bir insan kaliteli işittiği zaman öz güveni tam anlamıyla oluşuyor. Ben bunu bizzat yaşadım.

Öz güvenli olduğu takdirde de soru sorabilirsin, istediğini işitebilirsin ve kendini işitme engelli psikolojisine sokmazsın.

 

Sosyal ortamlarınız nasıldı?

Ben girişken bir çocuktum. Ama biri telefonda konuştuğu zaman, kendim konuşamadığım için üzülürdüm. Çok imrenirdim. Kalabalık ortamlarda birini anlayamadığım zaman aynı duyguları hissederdim. Ama takmamaya çalışırdım. Şükür ki ağır bir travma yaşamadım.

Kötü veya iyi anılarınız var mı?

Çok güzel bir soru! İlkokul birinci sınıftaydım, en ön sırada otururdum. Normal işitme düzeyinde olan arkadaşlarım bazı sesleri çıkaramıyordu ama ben çıkarıyordum. Sınıfta en iyi okumayı yapan bendim. Bazılarının çıkaramadığı kelimelere özellikle çalışırdım. Bu anımı hiç unutamıyorum. Bir hocam beni tahtaya çıkarıp işitme cihazımla ilgili güzel şeyler söylemişti ve alkışlanmıştım. En güzel anlarımdan birisidir.

 

Şu an çalıştığınız ortam nasıl?

Eski cihazımla kalabalık ortamlarda sıkıntı yaşıyordum. Ama şu anki cihazımda çok güzel bir özellik var. Otomatik tarayıcı ortam özelliği var. Dış sesi bastırarak sadece karşıdaki insana odak veriyor. Starbucks’a girmek o kadar kolay olmuyor. Onların doktorları tarafından değerlendiriliyorsun. Şirket doktoru her alanda çalışabileceğime dair rapor çıkardı. Ve çalıştığım işte de gayet konfor yaşıyorum.

 

Eklemek istediğini bir şey var mı?

Bu projeyi takdir ediyorum. Aynı bir firma gibi çalışıyorsunuz. Çalışmalarınızı tebrik ediyorum. Bizler size emanetiz aslında. Umarım çok iyi bir odyolog olursunuz.