Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Bengü Küçük. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü okuyorum. Ankara’da staj yapıyorum.

 

İşitme kaybınız ne zaman başladı ve kim fark etti?

Annem fark etti. Aslında 1 yaşında beni doktora götürmüşler. Doktor: “çocuk konuşmuyor olabilir, bir sorun yok” demiş. Ama annem işitmememden şüphelenmiş. Ben 2 yaşındayken hala konuşmuyormuşum. Yeniden beni hastaneye götürmüşler. O zamanlar işitme testi yaygın değilmiş.  2 yaşındayken de sağır olduğum fark edilmiş. 2 yaşında işitme cihazı kullanmaya başladım. Rehabilitasyon sürecine başladım. Kelimeleri, hayvanları vs. öğrendim.

 

Okul hayatınız nasıldı?

Benim erkek ikizim var. O duyabiliyor ama ben prematüre doğdum. İlkokula ikimiz birlikte başladık. Kardeşim bana çok yardımcı oluyordu. Ayrıca annem de öğretmen. Tabii ki o da çok yardımcı oluyordu. Ailem sayesinde buralara kadar geldim.

 

İyi veya kötü bir anınızı anlatır mısınız?

İşitme cihazımı saçımla hep kapatırdım ve “küpe” derdim arkadaşlarıma, “tek bende var” derdim. Onun dışında farklı bir şey yaşamadım. Ama o zamanlar pek normal hissedemedim. Bazı ortamlarda sesleri takip edemiyorum. Arkadaşlarım konuşunca bazı şeyleri kaçırınca ortamdan uzaklaşılıyordum. O yüzden sosyalleşemiyordum ve dışlanmış hissedebiliyordum. Üniversitede hocam bana soru sormuştu ve ben anlamamıştım. Hocam da “o zaman dinleseydin” diye kızmıştı. Sorun da zaten duyamamamdı.

 

Koklear implant ameliyatı düşündünüz mü?

Geçen yaz ameliyat oldum. Bir kulağımda işitme cihazı var, bir tarafım ise ameliyatlı. Biraz zorlu bir süreçti ama alıştım. Sesleri algılamak zordu başta benim için ama yine de şu an çok mutluyum. Hiç duymadığım sesleri duyuyorum; kuş seslerini, karga seslerini duyabiliyorum.

 

Ameliyat olmaya nasıl karar verdiniz?

Bu ameliyatı aslında bize önermemişlerdi. En başından beri benimle ilgilenen ve benim her şeyimi bilen bir odyoloğum vardı. Son zamanlarda işitme kaybım ilerlemişti ve sözleri çok fazla tekrar ettiriyordum. Aslında 2 sene önce bu ameliyatı önermişti doktorum ama o zaman emin olamamıştık. Sonra pandemi döneminde kaybım ilerleyince ve iş hayatım kolay olsun diye ameliyat olmaya karar verdim.

 

Kalabalık ortamlarda zorlandığınız oluyor mu?

Evet arkadaşlarımla konuşurken bazen anlamıyorum. Sinemalarda altyazı olmasını çok istiyorum. İnsanların normal tonda ve tane tane konuşması benim için çok fark yaratıyor.

 

Koklear implantı ilk taktığınız gün kendinizi nasıl hissettiniz?

Çok korktum. İlk başta işkence gibiydi. Sesler kafamda ağrı yapıyordu. Normal ses duyamıyordum, hep bir uğultu sesi gibiydi. Sonrasında alışmaya başladım seslere. Ama özellikle deneme testlerinde takmak istemiyordum gerçekten. Her şeyi duymak çok da önemli değilmiş. Sessizlik bazen o kadar güzel ki. Sessizliğin bazen daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Şarkı dinleme konusunda ne gibi değişiklikler oldu?

Zaten ben normalde de dinleyemiyordum. Çünkü hem şarkı sözleri hem de müziğin birlikte olması ve ikisinin bir araya girmesi çok zorlu. Hiç anlamıyordum sözleri ama koklear implant ameliyat sonrası dinliyorum. Yavaş yavaş anlamaya başladım.

 

Önceden yapamadığınız ama ameliyattan sonra yaptığınız bir şey var mı?

Telefonla konuşmak! Telefonla konuşamıyordum ama şu anda telefonda konuşabiliyorum. Müzik dinlemek de aynı şekilde, onu da hallediyorum yavaş yavaş.

 

Rehabilitasyonda neler yaptınız?

Bazı kelimeleri ayırt etmeyi öğrendim. Hayvanlar, eşyalar, kıyafetler, mevsimler… O tarz alıştırmalar yaptım. Ses deneyleri vardı, üç harfli birbirine benzeyen kelimeleri ayırt ediyordum. Rehabilitasyon sürecinin çok faydası oldu. Bence kesinlikle başlanması gerekiyor. Bu süreç tek başına halledilebilen bir süreç değil.

 

Hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz bir süreç var mı?

Dönüm noktam ameliyat olmam ve yeni sesler duymam.

 

Sosyal yaşamda değişmesini istediğiniz ya da farkındalık yaratılmasını istediğiniz şeyler var mı?

Sinemaya gittiğimde anlamak çok isterdim. Toplu taşımada şoförlerin ne söylediğini anlamıyorum. Özellikle kasalarda bir şey öderken bazen anlayamıyorum.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İşitme cihazı ya da koklear implant arasında bir seçim yapmak gerekirse ben koklear implantı tercih ederim. Çünkü implantta sesler daha doğal geliyor. Ama işitme cihazında sesler daha robotik geliyor.