Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Ziya, kurumsal bir firmada çalışıyorum, 35 yaşındayım. 2007 de işitme cihazı takmaya başladım ama ondan öncesinde duyuyordum. Menenjit geçirdim, 3 gün şiddetli bir baş ağrısıyla yaşadım. Hastaneye gittim bir şey yok dediler ama sonra menenjit kulağıma vurdu. Ve şu an yine de eskisi gibi duyuyorum. Cihaz yokken duyduğum için arada bir fark varsa anlayabiliyorum. Ama dediğim gibi hiçbir fark yok. Tek bir problem gürültü ortamlarda sesleri bazen ayırt edememem. Telefonlar sorun olabiliyor. Ama onun haricinde çok sorunum yok.

 

İşitme kaybınızı nasıl fark ettiniz?

2007 de menenjit tanısı konuldu. Sonrasında da konuşmama vurmaya başlayınca acil ameliyat olmam gerekiyordu. Sonra Çapa’da ameliyat oldum ve cihazım takıldı.

 

Rehabilitasyon süreciniz oldu mu?

Evet, 1 sene boyunca gittim. Testler yapılıyordu, ilk öncesinde seslerin nerden geldiğini bile anlayamıyordum ama öğrendikçe ve devam ettikçe daha iyi duymaya başladım.

 

Sosyal ortamlarda problem yaşadınız mı?

İlk bir sene psikolojik anlamda çok yoruldum. Duymuyorsunuz ve dışarı çıkmak isteseniz bile çıkarmıyorsunuz, çok zor. Cihazı aldıktan sonra 6 ay gibi bir süreçte yine bana eşlik ettiler. Şu an tek başıma her yere gidip gelebiliyorum.

 

İmplant ameliyatı öncesi ve sonrası nasıldı?

İlk implanttan önce hiç duymuyordum. Cihazı şu an çıkarsam hiç duymam. İlk başta taktığımda baş ağrılarım oluyordu ve hiçbir şey duymamıştım. Hatta 2 gün takmadım ama sonrasında buna alışmam gerekti. Kendimi zorlayarak takmaya başladım. Şükürler olsun ki şu an rahatım.