Kendinizi tanıtır mısınız?

2001 doğumluyum. Yaklaşık 9 yaşında karateye başladım. Bir kaza geçirdim ve 1 sene ara verdim. Sonrasında devam ettim. Yaklaşık 12 yıldır işitme engelliler karatede devam ediyorum. 2019’da milli sporcu oldum. Derecelerim var, Avrupa üçüncüsü olmuştum. Türkiye derecelerim de var.

 

İşitme kaybınız nasıl başladı?

3 yaşımda yüksek ateşten dolayı ameliyat geçirdim. 5 yaşında annem fark ediyor ve hastaneye gidiyoruz. Hastanede 2 kulağımda da işitme kaybı olduğu tespit ediliyor. Cihaz verdiklerinde ben alışamadığım için kullanmamışım. Sürekli kulağımdan atıyormuşum. Karateye başladıktan sonra duymadığım için zorunlu bir şekilde takmaya başladım. İşitme cihazı taktıktan sonra arkadaşlarım alay etmeye başlamıştı benimle.

 

İşitme kaybınız oluştuğunda rehabilitasyona başladınız mı?

Evet gitmiştim ama çok hatırlamıyorum.

 

Eğitim hayatınız nasıl geçti?

Lise hayatım çok zor geçti. Anlaşamıyordum arkadaşlarımla, anlamıyordum. Çok zor arkadaşlık kurdum. Sürekli dalga geçiyorlardı. Özellikle ortaokul hayatım çok zor geçti. Ön sırada oturuyordum ve hocam yüksek sesli konuşuyordu. Cihazların teknolojisi geliştikçe çok şükür ki iyi duymaya başladım ama o zamanlar okula bile gitmek istemiyordum. Arkadaşlarımın bazıları benimle çok kavga ederdi. Bu benim için çok zor bir süreçti.

 

Sosyal aktivitelerde sıkıntı yaşıyor musunuz?

Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Sinemaya, konserlere, tiyatroya gidiyorum. Hiçbir yerden geri kalmamaya çalışıyorum. Her şeyi rahat bir şekilde yapıyorum. Annem beni bu süreçte hep destekledi. Hep benim yanımda oldu.

 

Hayatınızın dönüm noktası nedir?

Hayatıma renk katan şey karateydi! Karate benim hayatımı değiştirdi! Karateye başladım ve hiçbir şey olmamış gibi hayatıma devam ettim. Çok büyük yardımcıydı benim için.

 

İşitme kayıplı bireylere vereceğiniz tavsiyeler var mı?

9 veya 10 yaşında işitme kayıplı bireyler varsa spor yapması çok önemli. Hayatını kökten değiştirmesi için çok büyük bir şans.